Argentyna - wakacje już od 8599 zł

Na wakacje: Patagonia i Ziemia Ognista, Argentyna

Przewodnik turystyczny: Argentyna/ Patagonia i Ziemia Ognista

Częściowe zachmurzenie
5°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
17 km/h90°
Patagonia to niezwykle piękna kraina. Największe, najdłuższe na świecie lodowce, wielkie jeziora i góry, urocze miasteczka. Ten region niewątpliwie ukazuje w pełni potęgę natury. Cała Patagonia znajduje się w Argentynie i Chile i zajmuje obszar 650 tys. km2 ,jest też najmniej zaludnioną krainą obu państw. 71 tys. km2 to oddzielona od kontynentu Cieśniną Magellana, Tierra del Fuego - Ziemia Ognista czyli archipelag wysp ze znanym każdemu Przylądkiem Horn. W tym regionie występuje zarówno klimat subpolarny, jak i umiarkowany. Fauna i flora jest typowa dla każdego z klimatów. Ziemie Patagonii były zamieszkiwane na długo przed odkryciem ich przez Ferdynanda Magellana.

Regiony

 • Ziemia Ognista – archipelag wysp na południu kraju, kraina pełna surowych krajobrazów.
 • Patagonia Południowa – najmniej zaludniony region Argentyny, surowa przyroda, krajobraz lodowców i dzikiej przyrody.
 • Patagonia Środkowa – wraz z Półwyspem Valdés to przepiękna przyroda, morskie zwierzęta i niezwykłe krajobrazy.
 • Patagonia Północna – zapierająca dech w piersiach przyroda to najbardziej charakterystyczny element tego regionu. Przyjeżdżają tu także miłośnicy sportów zimowych.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Nequen, Comodoro Rivadavia, Río Gallegos, San Carlos de Bariloche, San Martin de los Andes, Rawson.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Park Narodowy Perito Moreno, Cueva de las Manos, Park Narodowy Los Glaciares, Park Narodowy Ziemi Ognistej, Półwysep Valdés, Park Naroowy Los Alceres.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Esquel, Ushuaia, El Calafate, Viedma, Las Grutas.

Geografia i przyroda

Patagonia i Ziemia Ognista obejmują południe Argentyny i charakteryzują się surowym, dzikim krajobrazem. Znajdują się tu wielkie lodowce i lądolody, jeziora góry i rzeki. Patagonia i Ziemia Ognista to obszar występujący także w Chile. Największą wyspą Ziemi Ognistej jest górska Isla Grande de Tierra del Fuego. Teren położony u styku Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego z wpływami wód antarktycznych. Archipelag oddzielony jest od Patagonii i Andów Cieśniną Magellana, cały ma powierzchnię ponad 73 tys. km2.
Patagonia to teren, który można podzielić pod względem krajobrazowym na ziemię pełną jezior polodowcowych, teren wilgotny, zalesiony – to sektor andyjski oraz Patagonię stepową charakteryzującą się pustynnym krajobrazem, suchymi, jałowymi ziemiami pokrytymi licznymi krzakami. Ziemie te zamieszkują jelenie, gwanaki, kondory, pumy, lisy, mary patagońskie. Na wybrzeżu zobaczyć można foki, wieloryby, delfiny, pingwiny, kormorany. Andy Patagońskie osiągają znaczne wysokości, powyżej 2500 m n.p.m. tutaj także odnotowuje się działanie wulkanów.

Historia

Zanim dotarli tu europejczycy ziemi te były zamieszkiwane przez plemiona indiańskie żyjące z łowiectwa i upraw, a także rybołówstwa. Pierwszym europejczykiem, który dotarł do cieśniny, przepłynął ją i pojawił na Ziemi Ognistej był oczywiście Ferdynand Magellan. Dotarł tu w 1520 r. i widząc wielkie ogniska zapalone przez miejscową ludność nawał te tereny Ziemią Ognistą. Żeglarze i marynarze podejrzewali, że Tierra del Fuego to kontynent. Dopiero Francis Drake w 1578 r. opłynął ją i zobaczył, że jest otoczona wodą. W 1830 r. miała miejsce pierwsza wyprawa HMS Beagle. Złapano wtedy kilku przedstawicieli miejscowej ludności i zabrano przed oblicze brytyjskich władców. Gdy HMS Beagle wracał na Ziemię Ognistą na jego pokładzie był także Darwin. W XIX w. powstały tam misje salezjańskie i anglikańskie, które miały za zadanie rozpowszechnienie religii katolickiej oraz kultury europejskiej wśród plemion. Wraz z europejczykami przybyły nowe choroby, które zdziesiątkowały ludność zamieszkującą te tereny. W XIX w. wprowadzono prawa, które sprzyjały rozwojowi przemysłu i handlu. Doprowadziło to do odkrycia złóż gazu naturalnego i ropy.
Historia Patagonii jest bardzo podobna. Ziemie te były zamieszkiwane na 10 tys. lat przed naszą erą przez lokalne plemiona. Gdy dotarły tu wyprawy z Europy zwiększyło się zaludnienie. Jednak nie od razu. Początkowo ludzie ze starego kontynentu nie osiedlili się w Patagonii ze względu na klimat. Ziemie europejczykom nieznane były przez nich nazywane Patagonią. Nieznajomość terenu oraz problemu kartograficzne doprowadziły do błędów w zaznaczaniu prowincji wice królestw. W konsekwencji, wiele lat później, potomkowie władców oraz przedstawiciele rdzennej ludność kłócili się o podział terytorium. Ostatecznie spór został zażegnany w 1881 r., gdy podpisano traktat między Argentyną a Chile.
W latach 1832-1834 Ziemię Ognistą i Patagonię przemierzył Charles Darwin w poszukiwaniu odkryć paleontologicznych, antropologicznych, zoologicznych etc. Ta wyprawa bardzo wpłynęła na jego późniejszą działalność naukową oraz teorię ewolucji.

Sport i rekreacja

 • Andy to idealne miejsce dla miłośników górskich wypraw, sportów zimowych.
 • Rzeki i jeziora są prawdziwym rajem dla wędkarzy. Właśnie w te rejony zjeżdżają wędkarze z całego świata.
 • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki etc.
 • Krajobraz Argentyny przyciąga miłośników paralotni.
 • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
 • Świetnym pomysłem jest jazda konno.
 • Nadmorskie kurorty zachęcają do uprawiania wszelakich sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu.
 • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • W Argentynie można spotkać wielu miłośników żeglarstwa lądowego.

Informacje praktyczne

Waluty – peso argentyńskie (ARS). 1 peso = 100 centavos. Często można płacić w EUR lub USD.
Wiza – pobyt bezwizowy do 90 dni. Przy wjeździe urzędnik może poprosić o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych.
Bezcłowo można wwieźć produkty i bagaż o wartości 300 USD.
By walczyć z handlarzami narkotyków na lotniskach przeprowadzane są bardzo skrupulatne kontrole bagażowe.
Napięcie 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub Anglii.


Patagonia i Ziemia Ognista, Argentyna - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  4°C
  opady:
  2.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  151°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:38
  zach. słońca:
  18:23
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.9°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  217°   15 km/h
  wsch. słońca:
  08:40
  zach. słońca:
  18:21
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.2°C max.7°C
  opady:
  11.5 mm
  wiatr:
  249°   17 km/h
  wsch. słońca:
  08:42
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.7°C
  opady:
  4.3 mm
  wiatr:
  303°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:44
  zach. słońca:
  18:17
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-3°C max.5°C
  opady:
  2.9 mm
  wiatr:
  294°   8 km/h
  wsch. słońca:
  08:46
  zach. słońca:
  18:14

Patagonia i Ziemia Ognista - klimat w Argentyna