Argentyna - wakacje już od 8599 zł

Na wakacje: Patagonia Północna, Argentyna

Przewodnik turystyczny: Argentyna/ Patagonia i Ziemia Ognista/ Patagonia Północna

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
52 km/h290°
W Patagonii Północnej warto zwiedzić parki narodowe oraz lokalne, górskie miasteczka. Andy przyciągają miłośników sportów górskich i zimowych. Tereny te są domem, w zależności od klimatu, dla wielu bardzo różnych gatunków zwierząt. Roślinność tego rejonu jest unikalna i rzadko spotykana. Patagonia Północna to także wulkany, przepiękne jeziora, rwące rzeki oraz dzika, czysta przyroda, która przyciąga co roku wielu turystów.

Atrakcje

 • Park Narodowy Los Arrayanes – to jedne z największych i najpiękniejszych lasów mirtowych na świecie.
 • Park Narodowy Lanin – park wspaniałych lasów patagońskich, którego symbolem jest araukaria chilijska.
 • Park Narodowy Nauel Huapi – najstarszy park narodowy w kraju. To niezwykle piękne miejsce położone przy granicy z Chile jest domem dla wielu roślin i zwierząt.
 • Jezioro Lácar – posiada piękne plaże i krystaliczne wody, co sprawia, że jest popularnym wakacyjnym kierunkiem rodzin z dziećmi czy wędkarzy.
 • Lago Pellegrini – malownicze jezioro w pobliżu Cinco Saltos. Jego wody są zielone i spokojne. Przyjeżdżają tu miłośnicy wędkowania, żeglowania czy wioślarstwa oraz rodziny chcące wypocząć na łonie natury.
 • Wulkan Copahue – przy granicy z Chile, w prowincji Nequén mierzy 2910 m n.p.m. i wciąż jest aktywny. Latem istnieje możliwość podejścia do krateru. U stóp wulkanu znajduje się niewielka miejscowość Copahue, która jest popularnym ośrodkiem termalnym.

Ośrodki

 • San Martin de los Andes – miasteczko nad jeziorem Lácar. Niebieskie niebo, krystaliczne wody oraz wiele turystycznych atrakcji sprawia, że San Martin de los Andes jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych.
 • San Carlos de Bariloche – malownicze miasteczko usytuowane u podnóża Andów, w pobliżu jeziora i zielonych lasów. Miasteczko typowo turystyczne, z niezwykłą przyrodą, mieszanką kulturową i pysznymi czekoladkami.
 • Viedma – to jedna z najstarszych lokalizacji w Patagonii. Dziś turyści przyjeżdżają tu latem, by wypocząć, wędkować, pływać etc.
 • Las Grutas – popularny kurort turystyczny, który zachwyci ciepłymi wodami i przyjemnymi plażami. To miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników sportów wodnych.
 • Nequén – stolica departamentu Confluencia i największe miasto w Patagonii. To ośrodek polityczny, administracyjny i kulturalny. Nequén położone jest w pobliżu trzech rzek, co sprawia, że jest atrakcyjnym kurortem wakacyjnym.
 • Cerro Catedral – zimowa stacja narciarska w okolicy San Carlos de Bariloche gości co roku wielu miłośników białego szaleństwa. Szczyt mierzy 2388 m n.p.m., znajduje się na nim 70 tras. Swą nazwę zawdzięcza podobieństwu do gotyckiej katedry.
 • Villa la Langostura – niezwykle piękne miejsce położone wśród gór, jezior i rzek. Wymarzony kierunek na wypoczynek połączony z rekreacją. Zjeżdżają tu także miłośnicy sportów zimowych.
 • Chapelco – ciesząca się popularnością stacja narciarska. Na amatorów zimowego szaleństwa czekają dobre stoki oraz infrastruktura.

Geografia i przyroda

Patagonia to teren, który można podzielić pod względem krajobrazowym na ziemię pełną jezior polodowcowych, teren wilgotny, zalesiony – to sektor andyjski oraz Patagonię stepową charakteryzującą się pustynnym krajobrazem, suchymi, jałowymi ziemiami pokrytymi licznymi krzakami. Ziemie te zamieszkują jelenie, gwajaki, kondory, pumy, lisy, mary patagońskie. Na wybrzeżu zobaczyć można foki, wieloryby, delfiny, pingwiny, kormorany. Andy Patagońskie osiągają znaczne wysokości, powyżej 2500 m n.p.m. tutaj także odnotowuje się działanie wulkanów.
Patagonia północna posiada ciepły klimat i wody. Lata są tu bardzo ciepłe, a zimy zimne. Na kordylierze jest chłodniej. Patagonia północna to ważna dla kraju strefa uprawy owoców. Obszar Gran Valle to oaza w suchej, stepowej części Patagonii.

Historia

Ziemie te były zamieszkiwane na 10 tys. lat przed naszą erą przez lokalne plemiona. Gdy dotarły tu wyprawy z Europy zwiększyło się zaludnienie. Jednak nie od razu. Początkowo ludzie ze starego kontynentu nie osiedlili się w Patagonii ze względu na klimat. Ziemie europejczykom nieznane były przez nich nazywane Patagonią. Nieznajomość terenu oraz problemu kartograficzne doprowadziły do błędów w zaznaczaniu prowincji wice królestw. W konsekwencji, wiele lat później, potomkowie władców oraz przedstawiciele rdzennej ludność kłócili się o podział terytorium. Ostatecznie spór został zażegnany w 1881 r., gdy podpisano traktat między Argentyną a Chile.
W latach 1832-1834 Ziemię Ognistą i Patagonię przemierzył Charles Darwin w poszukiwaniu odkryć paleontologicznych, antropologicznych, zoologicznych etc. Ta wyprawa bardzo wpłynęła na jego późniejszą działalność naukową oraz teorię ewolucji.
Region zawdzięcza swą nazwę Magellanowi, który określał ludzi żyjących na tym terenie jako Patagoneses

Sport i rekreacja

 • Andy to idealne miejsce dla miłośników górskich wypraw, sportów zimowych.
 • Rzeki i jeziora są prawdziwym rajem dla wędkarzy.
 • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
 • To doskonale miejsce do wypraw kajakiem. Na jeziorach popularnością cieszy się windsurfing, kitesurfing, rowery wodne, wioślarstwo.
 • To wspaniałe miejsce, by latać paralotnią.
 • Dobrym sposobem na aktywny wypoczynek jest także trekking.
 • Wybrzeże cieszy się popularnością wśród miłośników windsurfingu oraz nurkowania. Zarówno morza, jak i jeziora to doskonale miejsca do uprawiania przeróżnych sportów wodnych.
 • Świetnym pomysłem jest jazda konno.
 • Popularnością cieszy się także 4x4.

Informacje praktyczne

Waluty – peso argentyńskie (ARS). 1 peso = 100 centavos. Często można płacić w EUR lub USD.
Wiza – pobyt bezwizowy do 90 dni. Przy wjeździe urzędnik może poprosić o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych.
Bezcłowo można wwieźć produkty i bagaż o wartości 300 USD.
By walczyć z handlarzami narkotyków na lotniskach przeprowadzane są bardzo skrupulatne kontrole bagażowe.
Napięcie 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub Anglii.


Patagonia Północna, Argentyna - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  0.6 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  287°   42 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  20:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  219°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  20:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  316°   33 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  20:15
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  8.0 mm
  wiatr:
  297°   53 km/h
  wsch. słońca:
  07:37
  zach. słońca:
  20:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-3°C max.11°C
  opady:
  2.6 mm
  wiatr:
  250°   23 km/h
  wsch. słońca:
  07:38
  zach. słońca:
  20:12

Patagonia Północna - klimat w Argentyna