Argentyna - wakacje już od 8599 zł

Na wakacje: Region Buenos Aires, Argentyna

Przewodnik turystyczny: Argentyna/ Argentyna Północno-Wschodnia/ Region Buenos Aires

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
8%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
13 km/h51°
Region Buenos Aires, z dużą i nowoczesną stolicą, rezerwatami, parkami, lagunami, jeziorami jest najbardziej zaludnionym terytorium Argentyny. Znajdują się tu duże porty oraz popularne nadmorskie kurorty jak Mar del Plata, czy piękne miasta – La Plata. Ten region kraju słynie także z pysznego mięsa eksportowanego na cały świat. To świetne miejsce na aktywne wakacje, na zwiedzanie i odkrywanie tajemnic Argentyny.

Atrakcje

 • Rezerwat Bahía Blanca – miejsce, które przyciąga zarówno turystów, jak i naukowców. Piękna przyroda jest tu obiektem zachwytu i badań.
 • Catedral Metropolitana de La Plata "Inmaculada Concepción" – w La Plata to potężna katedra, której budowę rozpoczeto w 1884 r. Swym projektem przypomina katedry w Amiens i Kolonii. To jedna z największych katedr w kraju.
 • Museo de Ciencias Naturales – w la Plata. W Muzeum Nauk Naturalnych posiada w swych zbiorach ponad 3 miliony eksponatów, głównie szczątki ssaków z Pampy.
 • Obelisk – w Buenos Aires uznawany jest za symbol miasta. Znajduje się w samym centrum, mierzy 67 m i upamiętnia 400-lecie osiedlenia się Hiszpanów w El Río de la Plata.
 • Plaza de Mayo – w Buenos Aires to plac pełen historii i jej śladów. Tu m.in. w 1810 r. ogłoszono niepodległość a w 1860 r. konstytucję.
 • Muzeum Latynoamerykańskiej Sztuki Współczesnej – w La Plata jest jedyny takim miejscem na kontynencie.
 • Isla Martín García – przepiękna wyspa, na której natknąć się można na wiele śladów historii. To właśnie tu dotarł w 1516 r. Solís. Na turystów czeka tu ciekawa architektura i piękna przyroda.
 • Mar Azul – kąpielisko, które doskonale współgra z przyrodą. Tu odpocząć można w spokoju, w otoczeniu turkusowych wód i argentyńskiej przyrody.
 • Teatro Colón – Teatr Kolumba w Buenos Aires to jeden z najpiękniejszych teatrów na świecie.
 • Avenida Corrientes – w Buenos Aires to ulica pełna barów, które rozsławiły tango na początku XX w. To miejsce, gdzie kwitnie dziś życie nocne miasta, spotyka się bohema i śmietanka kulturalna.

Ośrodki

 • La Plata – duże miasto pełne zabytków, ciekawych zakątków i turystycznych atrakcji.
 • Buenos Aires – największe miasto Argentyny przyciąga swą sławą, tangiem i karnawałem.
 • Mar del Plata – najbardziej tradycyjny i popularny nadmorski kurort. Przez okres wakacyjny przyjeżdża tu Nawe milion turystów. Znajdują się tu piękne plaże, zabytkowa latarnia morska, teatry, kina, kasyno, port i wiele knajpek. Turystom niczego tu nie zabraknie.
 • Pinamar – uznawane jest za jedno z najpiękniejszych nadmorskich miasteczek w Argentynie. Znaleźc tu można piękne plaże, sosnowe lasy i wydmy.
 • Villa Gesell – popularna, nadmorska miejscowość, która przyciąga turystów swymi pięknymi plażami i bogatym życiem nocnym.
 • Miramar – zwane miastem dzieci, ponieważ to najczęstszy kierunek wybierany przez rodziny. Odpoczywać tu można na szerokich plażach lub korzystając z atrakcji miasteczka.
 • Nocechea – szerokie piaszczyste plaże tego miejsca przyciągają wielu turystów.
 • Tandil - miasto, które zachowało spokojny klimat argentyńskiej woski. Otoczone górami, strumieniami, dolinami, położone w sercu wilgotnej pampy.

Geografia i przyroda

Stolicą regionu Buenos Aires jest miasto La Plata. Według podziału administracyjnego jest to prowincja Buenos Aires, która ma powierzchnię 307.571 km2. Według podziału z 1991 r. jest największą prowincja Argentyny. W roku 2005 zamieszkiwało ją ponad 15 mln ludzi. Tereny prowincji to prawie w całości równina Pampy, co znacznie wpływa na liczbę ludności (mieszka tu ponad 40% populacji kraju) i stopień rozwoju gospodarki. Ponad 50% prowincji to wilgotna pampa, pozostałe tereny to wybrzeże deszczowe oraz nadmorskie. Panuje tu klimat umiarkowany, temperatury są wyższe na północy prowincji. Średnie roczne temperatury w wakacje wynoszą od 20 do 25˚C, zimą od 7 do 11˚C. Ze względu na brak naturalnej bariery orograficznej deszcze występują tu regularnie. Wśród wiatrów wyróżnić można suchy zimny i gwałtowny znad Pampy.
Prowincja Buenos Aires jest prawie w całości płaskim terenem. Na zachodzie występują wzniesienia, na wschodzie – depresje.
Do symboli kraju zalicza się kwiat ceibo rosnący na małych drzewach z rodziny motylkowatych. Popularnymi roślinami jest także dziki oset, drzewo ombú, które potrafi mierzyć Nawe 15 m. W delcie Paraná występuje las zwany nadbrzeżnym – tam zobaczyć można wiele tropikalnych gatunków.
Począwszy od XVIII w. fauna prowincji Buenos Aires wciąż ulega zmniejszeniu. Uprawy, rozwój miasto oraz nielegalna działalność człowieka sprawiła, że wyginęło już wiele gatunków zwierząt. Dziś wciąż można spotkać czaple, kaczki, czajki, flamingi, skrzydłoszpony. Do rzadkości należą dzikie koty, jelenie, gwajaki, iguany, żółwie i wiele innych. W przeciwieństwie do fauny lądowej, fauna wodna wciąż jest zróżnicowana i obfita.

Historia

Przed przybyciem Hiszpanów ziemie prowincji Buenos Aires były zamieszkane przez plemiona nomadów, które zajmowały się głównie polowaniem oraz rybołówstwem. Te ludy zajmowały się także ceramiką, wyprawianiem skór i tkaninami. Pierwszym Hiszpanem, który dotarł do tutejszego wybrzeża był Juan Díaz de Solís. To on poinformował Europejczyków o istnieniu Río de la Plata. Pedro de Mendoza w 1536 r. założył Buenos Aires, jednak ze względu na brak naturalnych produktów oraz głód ludzie byli zmuszeni opuścić miasto. Kilkanaście lat później Garay zdecydował się ponownie założyć miasto. Ludzie zaczęli hodować bydło – stanowiło to ich główne źródło pożywienia i utrzymania. W 1772 r. Karol III założył Intendencia de Buenos Aires a niedługo później Wicekrólestwo La Platy. Wraz z otwarciem portu rozwija się ekonomia prowincji, rozbudowują się miasta i kształtują szlaki handlowe. Wiek XIX przynosi walki na tle politycznym. Po wojnie w 1820 r. prowincja Buenos Aires powiększyła się i stała niepodległą jednostką administracyjną. W 1827 r. rządy nad prowincją przejął Manuel Dorrego, który prowadził polityką pro ludową i pragnął utrzymać niepodległość. Po nim rządził Rosas, jeden z najbogatszych właścicieli ziemskich w tym okresie. Rosas uznawany był za autorytatywnego dowódcę, jego rządy często były krytykowane. W 1852 r. gubernator prowincji Ente Ríos z pomocą Brazylijczyków najechał na Buenos Aires. Rosas musiał udać się na wygnanie. Przez kolejne lata władza przechodziła od konserwatystów do radykałów, nastąpił światowy kryzys i zachwianie się gospodarki Buenos Aires. W latach 1946-1955 do władzy doszedł Perón. Dzięki jego działaniom prowincja bardzo się rozwinęła i rozbudowała. Powstały szkoły, szpitale, ulice, elektrownie, kopalnie.

Sport i rekreacja

 • Rzeki i jeziora są prawdziwym rajem dla wędkarzy. Właśnie w te rejony zjeżdżają wędkarze z całego świata.
 • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki etc.
 • Krajobraz Argentyny przyciąga miłośników paralotni.
 • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
 • Świetnym pomysłem jest jazda konno.
 • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • Wybrzeże i wody Argentyny przyciągają miłośników przeróżnych sportów wodnych.
 • Góry przyciągają miłośników pieszych i rowerowych wycieczek.
 • Nadmorskie kurorty przyciągają wielbicieli sportów wodnych.

Informacje praktyczne

Waluty – peso argentyńskie (ARS). 1 peso = 100 centavos. Często można płacić w EUR lub USD.
Wiza – pobyt bezwizowy do 90 dni. Przy wjeździe urzędnik może poprosić o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych.
Bezcłowo można wwieźć produkty i bagaż o wartości 300 USD.
By walczyć z handlarzami narkotyków na lotniskach przeprowadzane są bardzo skrupulatne kontrole bagażowe.
Napięcie 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub Anglii

Region Buenos Aires, Argentyna - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  25°C
  opady:
  4.2 mm
  zachmurzenie:
  8%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  106°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  18:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.23°C
  opady:
  4.4 mm
  wiatr:
  245°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  18:20
 • Pochmurno
  min.14°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  200°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  18:19
 • Pochmurno
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  167°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  18:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  88°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  18:16

Region Buenos Aires - klimat w Argentyna