Argentyna - wakacje już od 8599 zł

Na wakacje: Region Pampy, Argentyna

Przewodnik turystyczny: Argentyna/ Argentyna Północno-Wschodnia/ Region Pampy

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
8%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
13 km/h51°
Pampa to nizinna kraina geograficzna w południowej części Doliny La Platy. Żyzne ziemie i warunki klimatyczne sprawiają, że jest to jedno z najlepszych rolniczych miejsc na świecie. Z tego regionu pochodzi słynny bojownik o wolność, el comandante, Ernesto Guevara zwany również Che. Tutaj także stworzono flagę Argentyny. W regionie Pampy, znajduje się trzecie co do wielkości miasto w kraju, Rosario, które jest też ważnym portem handlowym. To region pełen zabytków, bogactw historyczny; sporo w nim atrakcji oraz pięknej przyrody.

Atrakcje

 • Estancias de Córdoba – misje w Córdobie są najpopularniejszą częścią miasta. Oprócz dawnych jezuickich gospodarstw w dzielnicy zobaczyć można kościół Towarzystwa Jezusowego, szkołę Montserrat i budynki uniwersyteckie.
 • Park Narodowy Lihué Calel – park pełen przyrody i stanowisk archeologicznych.
 • Park Narodowy Quebrada del Condorito – znajduje się w górach, na znacznej wysokości. Fauna i flora jest tu zróżnicowana, jednak miejsce powstało głównie po to, by chronić majestatyczne kondory.
 • Rezerwat Cerro Colorado – jest ważnym stanowiskiem archeologiczny. Na powierzchni 3 tys. hektarów znajdują się jaskinie, w których zobaczyć można malowidła naskalne przedstawiające życie ludów zamieszkujących te tereny.
 • Rezerwat Río Dulce i Laguna Mar Chiquita – przepiękne miejsce pełne różowych flamingów.

Ośrodki

 • Córdoba – drugie pod względem wielkości miasto w Argentynie. Ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy w kraju, który jednak zachował swój kolonialny urok.
 • Rosario – miejsce, w którym urodził się Guevara i Messi. Malowniczo położone miasto pełne turystycznych atrakcji.
 • Santa Fé – stolica prowincji, piękne miasto, centrum kulturalne i handlowe, tętniące życiem.
 • Santa Rosa – łączy w sobie uroki Pampy i Patagonii. Żyzne ziemie tworzą tereny nadające się świetnie na wypoczynek. Miasto cieszy się popularnością wśród turystów, więc wciąż się rozwija.

Geografia i przyroda

Region położony w centrum kraju charakteryzuje się zróżnicowany terenem. Na zachodzie jest bardziej górzysty, na wschodzie dominują równiny. Panuje tu klimat umiarkowany. Najwyższa średnia temperatura to 30˚C, najniższa 10˚C. Widać tu dokładnie przejścia między czterema porami roku. Jesień to deszczowa pora, zima dość łagodna, latem często pojawiają się burze. Równinę porastają lasy chaqueñas natomiast w górskich partiach więcej jest drzew iglastych. Ukształtowanie terenu wpływa na zróżnicowaną florę. Wschodnie równiny to w dużej mierze pastwiska, łąki i pola porośnięte ziołami. Wraz z wysokością roślinność zmienia się, pojawiają się górskie lasy, a następnie krzewy. Tereny te zamieszkują karakary, łasice, dzięcioły, flamingi, kozice górskie, pumy, lisy, żaby, ropuchy etc. Stolicą prowincji jest Córdoba, drugie co do wielkości miasto w kraju.

Historia

Zanim przybyli tu Hiszpanie ziemie te zamieszkiwały różne ludy. 6 lipca 1573 r. Juan Luis de Cabrera nad rzeką Suquía założył miasto Córdoba de La Nueva Andalucía. Córdoba powstała w miejscu zwanym przez tubylców quizquizacate – spotkanie rzek. Zostało nazwane tak na część andaluzyjskie Kordowy – miasta rodzinnego Cabrery. Nie bez powodu Córdoba została założona w tym miejscu. Cabrera chciał, by miasto miało dostęp do Oceanu Atlantyckiego (myślał, że Laguna de Mar Chiquita była zatoką oceanu). Cabrera sprzeciwił się władzom Wicekrólestwa Peru i założył miasto na południe od jego jurysdykcji. Za nieposłuszeństwo został skazany na dekapitację. Stracono go w Limie 17 sierpnia 1574 r.
W mieście aż do 1620 r. istniał targ niewolników. Druga połowa XVII w. przynosi wojny. W XVIII w. region odłącza się od Wicekrólestwa Peru i zostaje częścią Wicekrólestwa Río de La Plata. W 1783 r. powstaje Intendencia de Córdoba de Tucuman a pierwszym gubernatorem zostaje markiz Rafael de Sobremonte, który niedługo później otrzymuje tytuł wice króla Río de La Plata. Rozwój prowincji następuje głównie za sprawą działań misjonarzy. Jezuici, franciszkanie, którzy przybywają tu, by narzucać swą wiarę innym budują domy, szkoły, propagują kulturę, rozwijają system religijny, szkolnictwa, polityczny. Dzielnica i redukcje jezuickie były tak ważne, że w 2000 r. wpisano je na listę UNESCO. Na początku XIX w. miały miejsce najazdy Brytyjczyków. Później nastąpiła rewolucja majowa. W 1816 r. ogłoszono niepodległość.

Sport i rekreacja

 • Rzeki i jeziora są prawdziwym rajem dla wędkarzy. Właśnie w te rejony zjeżdżają wędkarze z całego świata.
 • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki etc.
 • Krajobraz Argentyny przyciąga miłośników paralotni.
 • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
 • Świetnym pomysłem jest jazda konno.
 • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • To dobre tereny na piesze i rowerowe wycieczki.

Informacje praktyczne

Waluty – peso argentyńskie (ARS). 1 peso = 100 centavos. Często można płacić w EUR lub USD.
Wiza – pobyt bezwizowy do 90 dni. Przy wjeździe urzędnik może poprosić o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych.
Bezcłowo można wwieźć produkty i bagaż o wartości 300 USD.
By walczyć z handlarzami narkotyków na lotniskach przeprowadzane są bardzo skrupulatne kontrole bagażowe.
Napięcie 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub Anglii

Region Pampy, Argentyna - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  25°C
  opady:
  4.2 mm
  zachmurzenie:
  8%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  106°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  18:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.23°C
  opady:
  4.4 mm
  wiatr:
  245°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  18:20
 • Pochmurno
  min.14°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  200°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  18:19
 • Pochmurno
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  167°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  18:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  88°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  18:16

Region Pampy - klimat w Argentyna