Argentyna - wakacje już od 8599 zł

Na wakacje: Ushuaia, Argentyna

Przewodnik turystyczny: Argentyna/ Patagonia i Ziemia Ognista/ Ziemia Ognista/ Ushuaia

Pochmurno
9°C
Opady:
1.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
984 hPa
Wiatr:
13 km/h20°
Ushuaia otoczone pasmami górskimi, przy granicy z Chile, nad kanałem Beagle jest uznawane za najdalej wysunięte na południe miasto świata. Oficjalna data powstania miasta to 12 października 1884 r. Władze Argentyny stwierdziły, że wyspa Tierra del Fuego będzie najlepszym miejscem na zesłanie. W Ushaia przez 18 lat rękoma skazańców zbudowano tam wielkie więzienie. Miasto zaczęło się rozrastać i rozwijać. Dziś zachwyca swym krajobrazem, architekturą i klimatem. Ushaia – mały raj na krańcu świata.

Geografia i przyroda

Ushuaia, stolica Ziemi Ognistej, to najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie. Klimat miasteczka jest bardzo zmienny. Nie chodzi tu tylko o zmiany pór roku, lecz także zmiany w ciągu dnia. Najzimniej jest tu na przełomie lipca i sierpnia. Zimą mało słonecznych godzin, a wiosną jest najbardziej wietrznie. Dominuje tu wiatr południowo-zachodni o prędkości 20 km/h. Ziemia Ognista jest archipelagiem tysięcy, głównie niezamieszanych wysp. Zobaczyć tu można foki, pingwiny, uchatki patagońskie, wiele gatunków ptaków.

Historia

Zanim dotarli tu europejczycy ziemi te zamieszkiwały plemiona indiańskie żyjące z łowiectwa i upraw, a także rybołówstwa. Ziemię Ognistą zamieszkiwani yamanas. Oni także nazwali to miasto Ushuaia, co oznacza „zatoka, która wcina się na zachód” lub „zatoka, która patrzy na zachód”. Pierwszym europejczykiem, który dotarł do cieśniny, przepłynął ją i pojawił na Ziemi Ognistej był oczywiście Ferdynand Magellan. Dotarł tu w 1520 r. i widząc wielkie ogniska zapalone przez miejscową ludność nawał te tereny Ziemią Ognistą. Żeglarze i marynarze podejrzewali, że Tierra del Fuego to kontynent. Dopiero Francis Drake w 1578 r. opłynął ją i zobaczył, że jest otoczona wodą. W 1830 r. miała miejsce pierwsza wyprawa HMS Beagle. Złapano wtedy kilku przedstawicieli miejscowej ludności i zabrano przed oblicze brytyjskich władców. Gdy HMS Beagle wracał na Ziemię Ognistą na jego pokładzie był także Darwin.
W XIX w. w Buenos Aires więzienia były przeludnione i ówczesny prezydent, Julio A. Roca, w 1882 r. zdecydował utworzyć projekt „kolonii karnej na południu kraju”. Skazańcy sami wznieśli tu więzienie. Decyzja prezydenta miała rozwiązać w ten sposób problem pełnych więzień i zagwarantować zwierzchnictwo na terenie archipelagu. Miasto zostało utworzone 12 października 1882 r., wybudowano molo, doprowadzono elektryczność, powstała poczta, szewc etc. Ushuaia dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju.

Atrakcje

 • Pociąg „Fin del Mundo” – kolejka wąskotorowa, która jest obowiązkowym elementem podczas zwiedzania miasta.
 • Muzeum „Fin del Mundo” – zostało zbudowane w 1903 r. i początkowo było prywatnym domem, później w jego wnętrzach mieściła się siedziba Banku Narodowego Argentyny. W 1979 r. otwarto tu Muzeum Końca Świata, w którego zbiorach zobaczyć można stare monety, ptaki zamieszkujące wyspę, artefakty oraz wspaniałą bibliotekę.
 • Muzeum Ushuaia – mieści się w dawnym więzieniu, które zostało zamknięte w1947 r. Znajduje się tu 380 pojedynczych cel, a więzienie jest symbolem kolonizacji wyspy. W to miejsce byli zsyłani najbardziej brutalni przestępcy, oszuści, więźniowie polityczni etc.

W okolicy

 • Río Grande – miasto rybaków i pysznego jedzenia. Wiele tu także atrakcji i miejsc turystycznych.
 • Park Narodowy Ziemi Ognistej – ogromny park narodowy dawniej zamieszkiwany przez lokalne plemiona. Dziś zobaczyć tu można niezwykłą przyrodę tego miejsca.
 • Jezioro Fagnano – zapierające dech w piersiach jezioro na największej wyspie archipelagu.
 • Kanał Beagle – kanał pomiędzy wyspani Ziemi Ognistej. Na turystów czekają tu przepiękne widoki.
 • Isla de los Lobos – ta skalna wyspa to dom dla wielu fok, uchatek patagońskich i kormoranów z czarną szyją.
 • Isla de los Estados – czyli Wyspa Stanów to w rzeczywistości kilka wyspek. Znajduje się tu słynną latarnią morską na krańcu świata. Zamieszkiwali ją piraci i bandyci, przybył tu żeglarz Cook, pisał o niej Juliusz Verne. Na wyspie w XIX w. znajdowało się wojskowe więzienie.
 • Falklandy – wyspy znajdujące się pod administracją brytyjską. Panuje tu klimat podbiegunowy, roztaczają się malownicze krajobrazy, mieszkają pingwiny. Wyspy były przedmiotem sporów i walk pomiędzy Argentyną a Wielką Brytanią.
 • Wyspy Geogria Południowa i Sandwich Południowy – to przepiękne wyspy poprzecinane górami, pokryte śniegiem, zamieszkałe przez pingwiny i inne ciekawe zwierzęta. Zobaczyć tu można fiordy, klify, formacje skalne. Panuje tu surowy subpolarny klimat. Wyspy stanowią terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.
 • Lodowiec Martial – wspinaczka na niego gwarantuje wspaniałe widoki na okolice.

Sporty

 • Ushuaia to idealne miejsce na spacery.
 • Dobrym pomysłem na spędzenie czasu będzie żeglowanie np. Kanale Beagle.
 • Warto wybrać się na trekking do Parku Narodowego Ziemi Ognistej.
 • Znajduje się tu najwięcej stacji narciarskich w kraju. Narty na krańcu świata muszą być wspaniałą przygodą.
 • Warto wybrać się na wyprawę 4x4.
 • Na odważnych czekają też motorówki i skutery wodne.
 • To także wspaniałe miejsce dla wędkarzy.

Gastronomia

Podstawowym elementem lokalnej kuchni tego miasta jest centolla czyli raki, które można podawać na wiele sposobów. Do składników należą także: specjalna odmiana owcy oraz antar patagoński. W mieście każdy znajdzie coś dla siebie, są tu wykwintne restauracje, miejsca na każdą kieszeń, restauracje serwujące kuchnię z różnych zakątków świata i bary szybkiej obsługi.

Zakupy

Typowymi produktami są wyroby z owczej wełny, czekoladki oraz rękodzieło, najczęściej drewniane. Lokalne produkty są bardzo dobrej jakości. Ushuaia to także port wolny od podatków, dlatego kwitnie tu sprzedaż cygar, papierosów i alkoholu. W miasteczku jest bardzo dużo free shopów pełnych turystów.

Życie nocne

Jako, że Ushuaia jest miasteczkiem malutkim, z zimnym klimatem, nie ma tu zbyt wielu rozrywek. W miasteczku jest kilka klubów, także z muzyka na żywo oraz kasyna, gdzie przy Black Jacku można spędzić pół nocy. Najstarszym barem w mieście jest Bar Ideal, który oferuje bogatą kartę win i pyszne jedzenie. Warto odwiedzić Milonga de Fin del Mundo, gdzie spotykają się miłośnicy tanga argentyńskiego. Kolejnym ciekawym miejscem jest Almacén de Ramos Generales – połączenie baru, kawiarni, butiku, muzea oraz francuskiej ciastkarni.

Informacje praktyczne

Waluty – peso argentyńskie (ARS). 1 peso = 100 centavos. Często można płacić w EUR lub USD.
Wiza – pobyt bezwizowy do 90 dni. Przy wjeździe urzędnik może poprosić o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych.
Bezcłowo można wwieźć produkty i bagaż o wartości 300 USD.
By walczyć z handlarzami narkotyków na lotniskach przeprowadzane są bardzo skrupulatne kontrole bagażowe.
Napięcie 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub Anglii.


Ushuaia, Argentyna - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  5°C
  opady:
  19.4 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  984hPa
  wiatr:
  243°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  20:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-1°C max.11°C
  opady:
  4.5 mm
  wiatr:
  331°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  20:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.11°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  264°   28 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  20:14
 • Intensywne opady deszczu
  min.-1°C max.5°C
  opady:
  27.7 mm
  wiatr:
  236°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  20:11
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  2.5 mm
  wiatr:
  301°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  20:09

Ushuaia - klimat w Argentyna